top of page

Laminat Parke ve Lamine Parke Karşılaştırılması

Zemin malzemesi olarak kullanılan laminat parke ve lamine parke karıştırılan parke çeşitlerinden birisidir. Laminat Parke yapay Parke çeşitleri arasında yer almaktadır.
Laminat Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir


Laminat parke gündelik hayatta iç mekanlarda en çok karşılaştığımız parke türlerindendir. Yapay bir parke türüdür.

Laminat parkeler ekseriyetle 4 kat malzemedenmeydana gelmektedir. En altta denge kağıdı tabakası bulunmaktadır. İkinci tabaka olarak MDF (Medium Density Fiberboard) veya HDF (High Density Fibreboard) dediğimiz orta yoğunlukta veya yüksek yoğunlukta lifli levha malzemeleri kullanılmaktadır. MDF ve HDF üstüne tekrar bir kağıt tabakası ve bu tabakalar üzerine en üst tabaka olan cila tabakası uygulanır. Şiddetli basınç altında ve kimyasal faktörlere maruz kaldıkları için doğal parke değildirler.

Laminat parkelerin avantajlı özellikleri; Niteliğine bağlı olarak güneşte solmalar meydana gelmeyecektir ve en üst katmandaki cila tabakasından dolayı çizilmesi söz konusu değildir. Bir çok farklı renk tonlarında ve desenlerde laminat parke türü bulunmaktadır. Vernik ve boya istemezler. Laminat parkenin dezavantajları ise; Laminat parkelerin hava geçirgenlik özellikleri yoktur, kimyasal madde içermektedirler. Laminat parke ve lamine parke bu durumda sağlık açısından değerlendirilebilir. Ayrıca onarılmaları mümkün değildir. Kırılmalar, çatlamalar ve bozulmalar olduğunda kesinlikle yenilenmesi gerekmektedir.Lamine Parke Nedir ve Özellikleri Nelerdir


Lamine parke tamamen doğal malzemelerden üretilen ve 3 katman olarak karşımıza çıkan zemin kaplama malzemesidir. Genellikle en altta 2mm kalınlığında, orta katmanda 8mm ve üst katmanda 4mm kalınlığında ahşap malzemeden üretilmektedir. Lamine parkeler doğal malzeme ve sağlıklı olup evlerde kullanılması çok daha uygun olmaktadır. Lamine parkeler üretim olarak laminat parkeye göre daha maliyetlidir. Kurutma ve iklimleme işlemlerinden geçerek, kimyasal madde kullanılmadan sıkıştırılarak üretilir. Lamine parkenin avantajlarına bakacak olursak; üretimi doğal malzemeden yapıldığı için daha sağlıklıdır, gözeneklerinden dolayı ısı koruması oldukça iyidir, dekoratif olarak üretimi yapılabilir, onarılabilir ve uzun ömürlüdür.

Laminat Parke ve Lamine Parke Arasındaki Farklar ve Karşılaştırmaları Laminat Parke ve Lamine Parke arasındaki farkları karşılaştırmalı olarak maddeler halinde siz değerli müşterilerimiz için listeledik;

  • Laminat parke kimyasal etkenlere maruz kaldığı için doğal olmayan bir malzemedir, lamine parke tamamen doğal malzemelerden üretildiği için daha sağlıklıdır.

  • Laminat parkeler MDF, HDF gibi yapay malzeme katmanlarından oluşmaktadır. Lamine Parkeler ise doğal ahşap malzemeden üretilmektedir.

  • Laminat parke doğal olmadığından lamine parkeye göre fiyatı daha azdır.

  • Laminat parkenin tadilat durumu olmamaktadır ancak lamine parkelerin tadilatını yapmak mümkündür.

  • Lamine parkeler çizilmelere maruz kalabilir ve koruma önlemleri alınmazsa güneşten dolayı solmalar gözlemlene bilir, laminat parkeler ise en üst katmandan bulunan cila malzemesinden dolayı çizilme ve solma durumu gözlemlenemez hale getirilmiştir.

  • Lamine parkelerin doğal gözeneklerden dolayı nefes alma özellikleri bulunmatadır ancak laminat parkelerde bu durum gerçekleşmez ve gözenek durumu zeminlerdeki nem durumunu bir hayli etkilemektedir.

  • Laminat parke ve lamine parke türlerinin her ikisi de farklı renk ve desenlerde üretmek mümkündür.

Lamiant parke ve lamine parkeler kullanım yerlerine göre seçilebilir. Günümüzde en büyük etken olan maliyet sebebiyle evlerimizde lamine parke yerine daha ucuz olan laminat parkeler kullanılmaktadır. Sağlık açısından lamine parkelerin %100 ağaç malzemeden üretildikleri için daha sağlıklı olduğu kesinlikle unutmamalıyız. İş yerlerinde ve yoğunluğun fazla olduğu yerlerde laminat parke kullanımı ile daha sık karşılaşılan bir durumdur.

681 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page